Järjestyksessä: kuinka paljon tunnetuimmat makeat leivät maksavat ja mitä ne sisältävät?

makeat

Joulu lähestyy, ja tämän jälkiruoan ystävät lähtevät etsimään kaupungin halutuimpia makeisia; tutustu hintoihin, jotta voit valita budjettiisi parhaiten sopivan vaihtoehdon.

Joulu on jo ei kaukana, ja monet ovat jo alkaneet suunnitella pääruokaa, päättää, kenen sukulaisten tai ystävien kanssa tavata, ja mikä tärkeintä, onko panettone pöydällä ennen Jeesuksen saapumista. Siksi olemme laatineet hinnaston Buenos Airesin suosituimmista ja hienoimmista panettoneista, jotta voit valita budjettiisi parhaiten sopivan.

Viime viikolla sosiaalinen media oli täynnä viestejä tunnetuimmista makeista leivistä ja niiden luojista, kokkeista ja kondiittoreista. Juuri tästä syystä ja ottaen huomioon kunkin lajin valmistustapojen ja ainesosien moninaisuuden, alla voit lukea niistä tarkemmin, jotta voit ostaa ne etukäteen.
Järjestyksessä: kuinka paljon tunnetuimmat makeat leivät maksavat ja mitä ne sisältävät?

Kuinka paljon kaupungin suosituimmat makeat leivonnaiset maksavat?

Pääaukio

Jouludessertin voi ostaa ravintolasta Plaza Mayor , joka sijaitsee osoitteessa Calle Venezuela 1399, Montserratin alueella. Sen hinta on 36 000 dollaria kilolta . Yksittäisten leipien lisäksi asiakkaat voivat ostaa myös 4 kilon laatikon makeaa leipää.

Resepti on perinteinen ja sillä on 40 vuoden historia . Federico Yabes , finnityylisen ravintolan omistaja ja kokki, kertoi kerran LA NACION -lehdelle, että kyseessä on klassinen versio, joka on uskollinen milanolaiselle alkuperäiselle. Se on täynnä pähkinöitä, kuivattuja hedelmiä ja rusinoita. Ainesosat ovat samat: voi, jauhot, munat ja hiiva. On syytä huomata, että tämä tuote on tullut kaupungin kysytyimmäksi ennen joulua.

Betular-konditoria

Marraskuun lopussa Damiana Betularin konditoria esitteli joulukokoelman nimeltä ”Pähkinänsärkijä”. Siihen kuuluu erilaisia teemallisia makeisia, mukaan lukien panettone – herkku, joka herättää juhlapyhinä suurta kiinnostusta ainutlaatuisen makunsa ansiosta.

Virallisen verkkosivuston mukaan jälkiruoan hinta on 56 000 dollaria 750 grammalta . Resepti on yksinkertainen ja sisältää: kaakaota, paahdettuja hasselpähkinöitä, appelsiinikansoja, puolimakeaa suklaata ja kaakaosta ja hasselpähkinöistä valmistettua, krakelin muistuttavaa kuorrutusta. Jälkiruoka on ostettavissa suoraan Villá Devoto -alueella sijaitsevasta myymälästä.

Järjestyksessä: kuinka paljon tunnetuimmat makeat leivät maksavat ja mitä ne sisältävät?

Pertutti

Tämän yli 90 vuotta vanhan ketjun makea leipä on tullut joulun perinteeksi monissa Buenos Airesin myymälöissä. Jos haluat ostaa tämän kuuluisan jälkiruoan, muista, että sen markkinahinta on kaikissa myymälöissä 38 000 dollaria kilolta klassisessa versiossa . Saatavilla on myös versio, jossa on kuivattuja hedelmiä, hintaan 45 000 dollaria kilolta . Lisäksi samaa makeaa leipää voi ostaa tölkissä: yksinkertainen versio maksaa 48 000 dollaria ja täytetty versio 55 000 dollaria .

Pertutti myy makeaa leipää paitsi kaupungissa myös koko maassa toimittamalla sen asiakkaille. Voit tilata sen suoraan heidän verkkosivuiltaan.

Maru Botana

Joka vuosi jokaisessa Maru Botana Dulce y Salado -myymälässä vieraille tarjotaan erityinen jouluherkku: pan dulce (makea leipä), joka on valmistettu kuuluisan kondiittorin omalla reseptillä. Tämä perinteinen jälkiruoka, samoin kuin kakut ja muut herkut , maksaa 46 000 dollaria kilolta .

Yleisölle tarjolla olevia vaihtoehtoja ovat perinteinen, pähkinöillä ja sitruunakuorrutuksella, sekä klassinen Maru , jossa on suklaata sekä sisältä että ulkoa.

Järjestyksessä: kuinka paljon tunnetuimmat makeat leivät maksavat ja mitä ne sisältävät?

Levando, leipomo

Leipomoissa Céspedes 3115 ja Medrano 1137 (toinen Colonia-alueella, toinen Palermossa) myydään makeaa leipää, joka on valmistettu orgaanisista raaka-aineista hitaalla käymisajalla, mikä mahdollistaa parempilaatuisen, kevyemmän ja kosteamman leivän.

Levandon makea leipä maksaa 20 000 dollaria puolesta kilosta ja se valmistetaan pähkinöillä, karpalolla ja luonnollisella appelsiinipastalla. Saatavilla on myös 850 gramman versio hintaan 35 000 dollaria . Tämä versio myydään laatikossa.